Barbara Langman
Kontakt
Wróć do strony głównej

Hipnoterapeuta

Pomimo braku powszechnie przyjętej definicji hipnozy jej skuteczność w leczeniu i wspomaganiu terapii różnych zaburzeń jest udowodniona.

Hipnoza terapeutyczna jest bezpieczną i nieinwazyjną metodą.

Za pomocą indukcji wprowadzam klienta w stan relaksu i koncentracji na doświadczeniach wewnętrznych, bo tym w istocie jest hipnoza. Następnie proponuję różne wizualizacje, pomagające zintegrować różne aspekty opracowywanego problemu – zachęcam więc do odnalezienia rozwiązania w sobie. Czasem przydatna jest rozmowa w transie, która pomaga dotrzeć do własnych zasobów, niezauważanych potrzeb czy wewnętrznej mądrości. Obrazy myślowe mogą tworzyć lub niszczyć naszą rzeczywistość. Wszystko, co nas otacza, było kiedyś tylko wizją istniejącą w czyjejś głowie…

Wszystkie prawa zastrzeżone © Barbara Langman 2015

Chroniczny ból zmienia całe funkcjonowanie dotkniętej nim osoby. Staje się dominującym doświadczeniem codziennego życia. Mogę pomóc lepiej radzić sobie z przykrymi odczuciami w ciele poprzez zmianę sposobu reagowania na dolegliwości. Teoria mówi, że psychika może przekształcić doznania bólowe, czyli zmienić sposób ich odczuwania. Hipnoterapia, praca z przekonaniami czy techniki oddechowe mogą być skuteczne wtedy, gdy nie da się zmienić tej sytuacji.

Niektóre rodzaje bólu mają swoje źródło w emocjach, dlatego warto sprawdzić, czy istnieje możliwość zmniejszenia lub uwolnienia się od bólu poprzez pracę terapeutyczną.

Szczególnie ważne jest zmniejszanie niepotrzebnych doznań bólowych w przebiegu ciężkich chorób, kiedy wyleczenie nie jest już możliwe.

Ból i emocje są ściśle powiązane na poziomie fizjologicznym i wzajemnie wzmacniają swoje działanie. Można więc działać na sferę emocjonalną, by wywołać pozytywne efekty w ciele.

Zanim wykonamy ruch, w umyśle zawsze istnieje jego mniej lub bardziej uświadomione wyobrażenie. Kiedy uczyliśmy się chodzić, wykonanie każdego ruchu było procesem w pełni świadomym, wymagającym maksymalnej uwagi i kontroli. Z czasem umiejętność ta stała się automatyczna, a jej przebieg zwykle nie wymaga tak dużej uwagi.

Kiedy zdolność wykonywania ruchu zostaje zaburzona, np. na skutek wypadku czy udaru, wiele działań znów wiąże się ze świadomym wysiłkiem. W hipnozie można jednak „przypomnieć” umysłowi, jak to jest poruszać się normalnie. Obrazowanie myślowe jest stosowane w fizjoterapii, a psycholog może pomóc odnaleźć w psychice wyobrażenia prawidłowego ruchu oraz znieść blokady emocjonalne utrudniające rehabilitację (np. lęk przed upadkiem).

Często zdarza się, że własna niepełna sprawność rodzi tyle przykrych emocji, że powstałe w ciele napięcie utrudnia ćwiczenia ruchowe. Warto wtedy popracować z psychologiem. Oferuję Państwu moje doświadczenie wyniesione z placówek zajmujących się różnymi formami rehabilitacji – Krakowskiego Centrum Rehabilitacji i Szpitala Św. Rafała.

Lęk czy depresję można leczyć różnymi metodami. Niektóre osoby wymagają głębszej terapii, a u innych można zastosować procedury szybciej przynoszące efekty. Przykre emocje mogą wynikać ze sposobu przeżywania określonej sytuacji, przy ogólnie dobrze zintegrowanej osobowości.

Hipnoterapia pozwala odreagować niepożądane emocje, które zwykle wynikają z koncentracji na jakimś aspekcie sytuacji. Po wyciszeniu emocji można odtworzyć całą sytuację - różne jej aspekty – oraz lepiej ją zrozumieć. Kiedy pojedynczy element staje się częścią większej układanki, umysł zyskuje możliwość znalezienia najlepszego rozwiązania. Przykre emocje przestają być potrzebne.

Każdemu zdarza się utknąć w miejscu: nie móc podjąć decyzji czy stworzyć jakiejś nowej całości. Można widzieć drzewa, a nie widzieć lasu – i odwrotnie. A przecież przez ten las można znaleźć drogę pomiędzy drzewami.

Własne schematy myślowe bywają klatkami, a wokół nich jest tyle wolnej przestrzeni…

Jak otworzyć klatkę? Zapraszam do wspólnego poszukiwania kluczy albo innego sposobu przeniknięcia zbyt ciasnych rozwiązań.

Stres to co coś, co przekracza dotychczasowe możliwości radzenia sobie. Kojarzy się z przeciążeniem i stanem alarmu, czym zresztą jest na poziomie fizjologicznym. Jeśli trwa długo lub zbyt często powtarza się, może prowadzić do chorób psychosomatycznych czy depresji.

W dzisiejszych czasach nie da się uniknąć stresu, poza tym bez jego małej dawki trudno się rozwijać. Bez niego dalej żylibyśmy w jaskiniach. Pewien jego poziom np. przed egzaminem, bywa przydatny, gdyż mobilizuje do działania.

W nauce lepszego radzenia sobie z niepotrzebnym stresem staram się łączyć metody działające na ciało i na psychikę, gdyż jest on złożonym zjawiskiem psychofizycznym. Proponuję relaksację, różnego rodzaju wizualizacje (w hipnozie), techniki oddechowe i pracę z myślami na temat danego problemu. Metody te mogą pomóc w przygotowaniu do trudnego egzaminu, wystąpienia lub po prostu w codziennych działaniach, odczuwanych jako nadmiernie obciążające. W ciągu kilku spotkań można nauczyć się innego niż dotychczas reagowania na różne sytuacje.